Ortopedická obuv
Dětské ortopedické vložky
Dětské ortopedické vložky řeší různé vady dětských nohou. Na našem pracovišti nejčastěji řešíme vbočené postavení patní části nohy (valgozní postavení) a podélně plochou nohu.
Vbočená valgozní pata se vyskytuje velmi často. Příčinou je ochablé svalstvo a vazivo dětských nohou. Při této vadě doporučujeme obouvat do kotníčkové obuvi s co nejtužším opatkem, pro správné držení dětské nohy. Obuv je vhodné ještě vybavit individuálně vyrobenou ortopedickou vložkou se zvýšeným úhlem pod patní částí v rozmezí 5-15 stupňů podle úrovně valgozity, se zvýšenou mediální (vnitřní) klenbou a patní opěrkou pro pevné vedení paty.
Je nutné kombinovat léčbu vložkou také s aktivním cvičením, například: Krátkou chůzí po špičkách, ve stoji cvičit stoj na špičku a zpět na patu, kreslením tužkou vloženou mezi prsty nohy nebo sbírání drobných předmětů prsty nohou. Také je vhodné nechat děti chodit naboso v nerovném terénu v písku, v trávě nebo po kamínkách. Tím docílíme dráždivých podnětů svalů a vazů chodidla a jejich zvýšenou činností dojde k jejich posilování. Naopak doma po kobercích a rovných podlahách by děti neměli chodit bosy, ale měli by mít pevnou obuv,nejlépe kotníčkovou sandálku popřípadě vybavenou vložkou, nebo úpravou obuvi napevno. Dětské látkové bačkůrky nejsou pro tento druh vady nohy vhodné.
Posilováním vaziva a svalstva dětské nohy spojené s růstem a vývojem nohy se většinou vada spontáně upraví.
Další častou vadou je dětská podélně plochá noha, která je často spojená s valgozitou patní kosti. Příčinou je chabost vazů a svalová slabost, tím dochází k oploštění mediální části podélné klenby a zvýšené valgozitě patní kosti.
Jedná se o nejčastější ortopedickou diagnozu, proto věnujme maximální péči o dětskou nohu a kupujte pouze zdravotně nezávadnou a vhodnou obuv. Získané vady dětských nohou nošením nevhodné obuvi se mohou projevit v plném rozsahu až v dospělosti.